Beveik 70 proc. lietuvių mano, kad vištiena – nekokybiška, nes auginama su antibiotikais

Naujausio visuomenės tyrimo duomenimis, 67 proc. lietuvių nėra patenkinti parduotuvėse parduodamos vištienos kokybe, nes mano kad ji yra auginama paukščius gydant antibiotikais. Panašiai manoma ir apie hormonus (76 proc. respondentų) – nepaisant to, kad pastarieji yra visiškai uždrausti paukštininkystėje, lietuviai mano, kad vištiena vis tiek yra auginama juos naudojant. Vis dėlto tai nėra tiesa.

Hormonai – tik mitas

„Hormonų naudojimas paukštininkystėje yra stipriai išvešėjęs mitas – hormonai yra griežtai draudžiami visoje Europos Sąjungoje, vištienos pramonė yra stipriai prižiūrima ir reguliuojama atsakingų institucijų, tad vištos tikrai nėra auginamos naudojant hormonus”, – sako Saulius Petkevičius, paukštienos gamybos įmonės AB „Putnu fabrika Kekava“ valdybos narys

Pasak jo, kiek kitokia situacija yra su antibiotikais. Pastarieji paukštininkystėje draudžiami nėra. Juos leidžiama naudoti išskirtiniais atvejais gydant paukščius. Tai reiškia, kad susirgus paukščiui, jis būna apžiūrimas veterinarijos gydytojo, skiriami receptiniai antibiotiniai vaistai.

Auginimui be antibiotikų – didelės investicijos

„Vis dėlto tai taip pat nėra gera praktika. Pavyzdžiui, Norvegijoje antibiotikai jau yra visiškai draudžiami – net ir gydymui. Tad ten paukštininkystės verslai privalo sukurti tokias sąlygas augti vištoms, kad pastarosios nesusirgtų ir neprireiktų jų gydyti antibiotikais. Tokia praktika ateina ir į Baltijos šalis – Lietuvoje bei Latvijoje jau galima įsigyti vištienos, gavusios Veterinarijos tarnybų patvirtinimą, kad paukščiai buvo auginti visiškai nenaudojant antibiotikų”, – sako S. Petkevičius, paukštienos gamybos įmonės AB „Putnu fabrika Kekava“ valdybos narys.

S. Petkevičiaus teigimu, norint auginti vištas visiškai nenaudojant antibiotikų, reikia nemažai investuoti į aukščiausius standartus atitinkančios aplinkos sukūrimą. Būtent tai yra priežastis, kodėl dar ne visi paukštininkystės verslai gali auginti nesusergančius paukščius ir visiškai išvengti antibiotikų. „Visa parduotuvių lentynose esanti vištiena yra tinkama vartoti ir nekenkia žmogaus sveikatai, vis dėlto kiekvienas gali rinktis pats – pirkti vištieną, kuri galimai gydymo tikslais gavo antibiotikų, ar tą, kuri jų tikrai negavo išvis”, – sako S. Petkevičius.

Dietologė: svarbiausia rinktis sveikai augintą vištieną

Dietologės Žanos Antonovos teigimu, vištienoje yra gausu baltymų ir mažai riebalų, todėl vištiena yra lengvai virškinama. Lietuviai tai supranta, tačiau natūralu, kad baiminasi dėl to, kaip vištos buvo auginamos ir ar tikrai visa vištiena yra tinka mūsų organizmams.

„Šiandien internete yra gausu informacijos apie antibiotikų naudojimą auginant vištieną ir tai kelia baimes, kurias ir atspindi atlikto tyrimo duomenys. Vis dėlto čia svarbu ne bijoti, o išsiaiškinti tikruosius faktus, žinoti, kokią vištieną rinktis. Svarbu suprasti, kad visa vištiena, esanti parduotuvių lentynose, yra saugi vartoti – tai patvirtina Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba” – sako Ž. Antonova.

Pasak dietologės, svarbu yra tai, kaip vištiena buvo auginta: ar turėjo pakankamai fizinio aktyvumo, ar užtektinai miegojo, kokiu pašaru buvo lesinta, kokių kitų papildomų medžiagų gavo, ar buvo gydyta antibiotikais, ar ne. Nepaisant to, kad visoje parduotuvių lentynose esančioje vištienoje nėra antibiotikų likučių, faktas, jog vištiena buvo auginta be antibiotikų, įrodo, jog višta augo išskirtinai geromis sąlygomis.

Tyrimą AB „Putnu fabrika Kekava“ užsakymu atliko tyrimų bendrovė „RAIT”. Tyrime dalyvavo 500 respondentų, kurie 2017 m. liepos mėnesį buvo apklausti internetinės apklausos metodu.

Grįžti į naujienas
Kraunama...