Kaip išmokyti vaikus valgyti sveikai?

Mitybos įpročiai turi didelę reikšmę augančiam ir besivystančiam žmogaus organizmui, todėl supažindinti vaikus su sveikos mitybos principais rekomenduotina kuo greičiau. Tačiau neretai mamoms kyla klausimas – tai kaip gi paskatinti vaiką valgyti sveikiau?

Mityba lemia vaikų vystymąsi

Maisto racionas turi ypatingai daug įtakos augančių vaikų sveikatai. Jo įvairovė bei pilnavertiškumas prisideda prie to, kad būtų palaikomos svorio normos, išvengiama tam tikrų sveikatos problemų, turinčių įtakos psichinei bei emocinėi gerovei, užkertamas kelias tokioms ligoms kaip depresija, nerimas, bipolinis sutrikimas ir kitoms. Kuo anksčiau sveikos pasirinkimai įvedami į vaikų mitybą, tuo lengviau jie galės ateityje kurti gerą santykį su maistu.

Vaikai turėtų gauti augalinės ir gyvūninės kilmės maisto, nes jis besivystančiam organizmui užtikrins pakankamą visaverčių baltymų (nepakeičiamų amino rūgščių), riebaluose ir vandenyje tirpių vitaminų, sudėtinių angliavandenių bei mineralinių medžiagų gavimą. Vienas iš svarbiausių elementų vaikų racione yra baltymų gausūs produktai, tokie kaip vištiena. Vištienoje esantys baltymai yra svarbūs vaikų raumenyno formavimuisi, o joje esantys B grupės vitaminai yra reikšmingi smegenų veiklos procesams.

Paverskite mitybą žaidimu ir edukuokite. Pratinant vaiką prie naujo maisto gali prireikti kantrybės ir laiko – kelis kartus jį pasiūlyti, patiekus patraukliai, mažomis porcijomis. Siekiant vaikus supažindinti su maisto įvairove ir paskatinti valgyti tai, kas galbūt jiems iš pradžių yra visiškai nauja ir neskanu, galima išmėginti kelias gudrybes.

Rodykite pavyzdį. Vaiko santykis su maistu formuojasi stebint tėvų įpročius – jis greitai įsisavina iš tėvų gaunamą informaciją. Matydamas, kaip jam neįprastą, bet gražiai patiektą maistą valgo kiti šeimos nariai, vaikas laikui bėgant pripras prie naujo skonio, konsistencijos ir išvaizdos patiekalų.

Pasitelkite spalvas ir patiekite maistą žaismingai. Vaiko apetitas ir skonis nuolat keičiasi – nemėgtas maistas gali būti pamėgtas, ypač jei jis pateikiamas išradingai. Pavyzdžiui, ruošdami patiekalus su vištiena, papildykite juos įvairiaspalvėmis daržovėmis, kurias galite patiekti supjaustytas įdomiau nei įprastai. Formuokite koliažus iš įvairių ingredientų ir įtraukite vaiką į maisto kompozicijų kūrimą – taip galimai sukelsite jam susidomėjimą. Rekomenduotina, jeigu įmanoma, įtraukti atžalą į maisto ruošimą, nes kuo kuo labiau jis prisidės prie gaminimo proceso, tuo didesnė galimybė, kad patiekalą valgys noriai.

Kalbėkitės su vaiku apie tai, kodėl vienas ar kitas produktas yra jam naudingas. Tegul jūsų vaikas žino, kad baltymų kupini vištienos produktai suteikia jam jėgų sportuoti, antioksidantai vaisiuose ir daržovėse – blizgesį odai ir plaukams, o sveiki pusryčiai gali padėti susikaupti. Paaiškinkite, kad sveikas maistas yra reikalingas jam norint būti stipresniu ir turėti daugiau energijos žaisti bei mokytis. Daugelis vaikų palankiai reaguoja į maistą, apie kurį jiems logiškai paaiškinama, todėl patiekę maistą apie jį papasakokite ir atsakykite į visus vaikui kylančius klausimus.

Įtraukite vaiką  į maisto pasirinkimo procesą parduotuvėje. Paskatinkite jį padėti išsirinkti spalvingus vaisius bei daržoves ar kitus produktus, kuriuos jie norėtų išmėginti, nuo pat vaikystės rodykite jam pavyzdį apie etikečių skaitymą ir maisto sudėties analizavimą.

Svarbu rinktis kokybiškus produktus

Renkantis produktus, kuriuos siūlysite ir vaikams, pavyzdžiui, vištieną, rekomenduotina tą daryti ypač dėmesingai. Geriausia, kad ji būtų užauginta kuo natūralesnėmis sąlygomis – nuo to didžiąja dalimi priklauso jos kokybė.

„Paukščių auginimo sąlygos yra vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių paukštienos kokybę. Siekiant, kad vištiena būtų kuo sveikesnė, paukščių auginimo procese svarbu užtikrinti aukščiausius biosaugos standartus, rūpintis vištų paros ritmu, lesinti itin kokybišku pašaru. Šie faktoriai lemia tai, ar vištos serga, ar ne, o pavykus jas išsaugoti sveikas, gydymui nereikia pasitelkti antibiotikų. Norint taip auginti vištas reikia ganėtinai daug investuoti į tinkamos aplinkos joms sukūrimą, todėl ne visi paukštienos gamintojai gali užtikrinti, kad parduoda vištieną, užaugintą be antibiotikų“, – sako Saulius Petkevičius, paukštyno „Kekava“ valdybos narys.

Pasak S. Petkevičiaus, pirkėjai, rinkdamiesi itin gerose sąlygose augintą vištieną, prisideda prie rūpinimosi ateities kartomis: „Antibiotikų naudojimas paukštininkystėje – tai ne tik vištų gydymas ir mėsoje liekančios mutavusios bakterijos. Gydant paukščius antibiotikais, jų atsiranda visoje ekosistemoje – per paukščių išmatas nuo antibiotikų mutavusios bakterijos patenka į žemę, vandenis, per juos – į augalus, pavyzdžiui, grūdines kultūras, per kurias – ir į mūsų valgomus kepinius. Tad antibiotikų vartojimo paukštininkystėje grandinė – ilga, ir kiekvienas mūsų yra atsakingas už savo ir savo atžalų sveikatą“.

„Ženklas ant mūsų gaminių „Užauginta be antibiotikų“ – tai sertifikuotas kokybės garantas, kad augdamos vištos buvo absoliučiai sveikos, todėl nebuvo lesinamos antibiotikais”, – tikina „Kekava“ atstovas.

Grįžti į naujienas
Kraunama...